یکشنبه 24 اردیبهشت‌ماه سال 1391

ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت...

شهید دکتر بهشتی:
پس از پیامبر ، تا به امروز سه نوع اسلام بوجود امده است.!

متن زیر بخشی از سخنرانی دکتر بهشتی در جمع دانشجویان در اوایل انقلاب میباشد.این متن از نوار سخنرانی ایشان پیاده شده است.نکات بسیار ریز و مطالب بسیار مهم و قابل تأملی در زیر اشاره شده است که مطالعه ی ان خالی از لطف نخواهد بود.سوره ی آل عمران آیه 19:
إِنَّ الدِّینَ عِندَ اللَّـهِ الْإِسْلَامُ ۗ وَمَا اخْتَلَفَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ إِلَّا مِن بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْیًا بَیْنَهُمْ ۗ وَمَن یَکْفُرْ بِآیَاتِ اللَّـهِ فَإِنَّ اللَّـهَ سَرِیعُ الْحِسَابِ
(در حقیقت، دین نزد خدا همان اسلام است. و کسانى که کتاب [آسمانى‌] به آنان داده شده، با یکدیگر به اختلاف نپرداختند مگر پس از آنکه علم براى آنان [حاصل‌] آمد، آن هم به سابقه حسدى که میان آنان وجود داشت. و هر کس به آیات خدا کفر ورزد، پس [بداند] که خدا زودشمار است.)


دین اسلام پس از پیامبر و حتی در مقطعی در زمان پیامبر هم در نوع پذیرش به سه دسته تقسیم شده است.


1- اسلام سیاسی، مصلحتی و تابعیتی(سورهی حجرات 5 ایه ی اخر)


2- اسلام واقعی، قلبی،سازنده و عملی


3- اسلام پدر و مادری و اقلیمی(این نوع اسلام از دهه ی سوم نهضت اسلام بوجود امد)مجموعه ی افرادی که به اسلام روی اورده اند به 5 گروه تقسیم میشوند:
1- افرادی که حقیقت جو و حق گو بودند و همه جا را برای پیدا کردن حقیقت گشته بودند.
2-افرادی که از اوضاع اطراف خود خسته شدند و دنبال فرصتی برای رها شدن از مشکلات هستند و از وضع خودشان ناراضی هستند

3- افرادی که مرتبه ای بالاتر از ناراضی ها هستند و دنبال گمشده ای هستند .اکثر اینها هم قهرمانی رفتار میکنند،البته قهرمانی هایی که در مسیر شهرت و قدرت و شخصی فکر کردن باشد.
4-فرصت طلبها،کسانی که در کمین می نشستند و دنبال فرصت هستند که سر سفره ی آماده حاضر شوند.
5-کسانی که اصولا به اینها کار ندارند و مردم معمولی هستند و می خواهند به زندگی روز مره خود برسند این افراد فقط برای خرمن کوبیدن خود دنبال باد هستند! و کاری به جهت باد ندارند!


***
تا وقتی که نهضت اسلام به پیروزی نرسیده بود فقط سه گروه اول درگیر بودند ولی وقتی نهضت به قدرت رسید دو گروه بعدی هم وارد شدند و با ادبیات طلبکارانه برخورد میکردند.در طول تاریخ گروههای 3 و 4 به کمک گروه 5 ، گروه 1 را خانه نشین می کنند و از صحنه خارج میکنند.
افراد گروه 1 از تمام دارائی یشان میگذرند و در راه اسلام جهاد میکنند درواقع اسلام اینها واقعی و قلبی است درحالیکه افراد 4 گروه دیگر جزء اسلام سیاسی و مصلحتی هستند.
در گروه 2 چون هدف بهتر کردن شرایط است برای همین هم رفاه زندگی را بر رفاه عقیده و داشتن تفکر مستقل ترجیح میدهند.خود پرستی و شهوت پرستی از ایمان باز میدارد و تمام هدفشان شکم و پائین شکم می شود.
گسترش نهضت باید همراه با سازندگی باشد تا اسلام به دست گروه اول باقی بماند.اگر گسترش سرعت گرفت و سازندگی شکل نگرفت این افت است.پس در واقع نهضت را باید مهار کرد که اکثرا هم قابل مهار نیست.
گروه 1 شجاع و پاکباخته است.خود نما و ریاکار نیست.جاه طلب نیست.اهل ایثار است.اهل خوش گذانی نیست.
در ایران خطر و گلایه از گروه 5 بسیار کمتر از خطر گروههای هدایتگر و سرشناس است.گروه 5 در ایران به تمامی وظایف خود به نحو احسن عمل میکند ولی متاسفانه گروههای هدایتگر و نخبه به وظایفشان خوب عمل نمیکنند.در بعد شناخت اسلام مواضع بسیار شکننده ای داریم.در شناخت مسائل اجتماعی چندین مرتبه بیشتر شکاف داریم.باید کار شود.خود سازی و آمادگی نخبه گان و افراد سرشناس در نهضت ایران بسیار پائین تر از سطح کل نهضت است.
اگر کسی از گروه 1 خود را نشان دهد و ادعایی داشته باشد و سهم خواهی بکند خود به خود از گروه 1 خارج میشود.
***
در نوع سوم اسلام اوردن، در واقع اینها اسلام عادتی دارند و به این نوع رفتار عادت دارند،چون در این فضا بزرگ شده اند.اینها در واقع مسلمان شناسنامه ای هستند.در این بین کسانی هم هستند که در خانواده های لاابالی و بی بند و بار تربیت شده اند ولی چون حقیقت طلب هستند به نهضت اسلام روی میاورند و خود ساخته میشوند.
وقتی پیامبر علی علیه السلام را به یمن فرستاد به او میگفت اگر در این مسیر فقط یک نفر را هم هدایت کردی و با اسلام واقعی اشنا کردی اندازه ی تمام دنیا ارزش دارد.همچنان که قران هرگز در نظر نداشته که بشریت را یکپارچه هدایت کند،چون به پیامبر میگوید : با اینکه تو اینهمه زحمت می کشی تعداد کمی ایمان می اورند.در هدایت کردن نباید دنبال امپول باشیم بلکه به صورت تدریجی باید هدایت کرد.
قضاوت با خودتان است، اسلام شما از کدام نوع است؟
اللهم ارزقنا شهادة فی سبیلک